ПТУ №40    Протягом 48 років у місті функціонує Першотравенський гірничий ліцей — єдиний представник профтехосвіти у Першотравенську. Це сучасний навчальній заклад, який готує робітників за спеціальностями, затребуваними на вугільних підприємствах Західного Донбасу.

Багато років пройшло з того часу, коли у 1948 році під керівництвом вченого-геолога А.З. Широкого був складений проект розвідувальних робіт на вугілля у південно-західній частині Донбасу. У жовтні 1949 року було здійснено пошукові роботи у Павлоградському та Петропавлівському районах. У 1952 році геологи визначили межі нового вугільного басейну. Його площа складала майже 12,5 тис. км2, а запаси вугілля на той час – чверть усіх вугільних ресурсів України. У 1959 році шахта «Терновська» видала на-гора перше вугілля Західного Донбасу. У вересні 1963 року уведена в експлуатацію шахта «Першотравнева». З часом почалося планове будівництво й інших шахт регіону.

Вугілля — найголовніше багатство Західного Донбасу, тому професія гірника найпоширеніша у нашому регіоні. Треба сказати, що на початку 60-х років ХХ століття на шахтах країни почалась бурхлива науково-технічна революція, окремі спеціалізовані машини замінювались комплексом гірничого обладнання з використанням вузькозахватних комбайнів та швидкохідних стругів. Вугілля транспортувалось із забоїв вже потужними транспортерами. Шахтарі почали впроваджувати механізоване кріплення. Гірниче виробництво потребувало висококваліфікованих кадрів, тому у регіоні почала свій розвиток система професійно-технічної освіти.

5 вересня 1967 року на базі тресту «Павлоградвугілля» Міністерства вугільної промисловості УРСР вперше відчинило двері для юнаків і дівчат з різних куточків СРСР, які бажали придбати робітничі професії, Першотравенське професійно-технічне училище № 40 під керівництвом директора Михайла Хрисантовича Берьозки. Навчання було організовано за наступними спеціальностями: електрослюсар підземний, машиніст електровозу підземний, машиніст гірничовиїмкових машин, продавець промислових та продовольчих товарів, маляр-штукатур, кухар.

У 80-ті роки виникла потреба у підготовці швачок та електрогазозварювальників. З 1972 року навчальний заклад почав надавати середню освіту.

У 1982 році був зданий в експлуатацію новий навчальний корпус, а в 1983 році – загально-побутовий, в якому розмістилися актова та спортивна зали, їдальня.

Йшов час. За 48 років свого існування навчальний заклад пережив разом з країною різні часи. Але час — це люди, це колектив.

Протягом багатьох років навчальним закладом опікувались директори

Берьозко М.Х., Матушкін Ю.С., Бєланов І. В., Кібець В.І., Биков П.М., Коваленко М.І., Кацаненко В.П., Краснова Л.Д., Горшков С.К., Кривуля Г. М. . З першого дня заснування училища і до виходу на пенсію пропрацювала викладачем економіки та заступником директора з навчальної роботи Лечебріна В.І. Багато років віддав училищу викладач фізичного виховання Романенко Л.О., повара Стрельченко Л. І., Вальчук В. Я.

Першими помічниками директорів у навчально-виробничому процесі завжди були старші майстри та майстри виробничого навчання: Сивакоз О.С., Мотуляк М.Л., Шевченко О.Д., Масіч А.М., Журавель О.Г. , кавалер ордену Леніна, ветеран війни Чернодуб Л.І. та інші.

У результаті комплексних заходів щодо формування ступневої професійно-технічної освіти, спеціалізації та перепрофілювання професійно-технічних навчальних закладів 7 лютого 2009 року професійно-технічне училище № 40 було перейменовано у Державний професійно-технічний навчальний заклад «Першотравенський гірничий ліцей».

ПТУ №40. 80-е годы    Понад 30 років працюють у навчальному закладі директор ліцею, відмінник освіти України викладач вищої категорії Казмірова Л.Л., старший майстер Андрєєва С.В., головний бухгалтер Дьяконова Т.І., майстри виробничого навчання Плещенко Н.О., Мосіна Т.М., Кривуля Г.М., викладачі вищої категорії Агапонова Л.О., Прилуцька Н.П., інженер з охорони праці Кривуля Л.В.

Досвідчені майстри виробничого навчання Постаногова О.О., Бикова Н.Г., Слоньова Л.В., Заболотня Л.В, Котельва М.В., Малихіна С.П. допомагають ліцеїстам оволодіти професійними навичками, а викладачі Ткаченко Л.І., Спіріна І.В., Козаченко Л.М., Пронюшкіна В.В., Власова І.А., Перелигін А.М. – отримати повну середню освіту.

Останнім часом колектив поповнився молодими спеціалістами: виконуючими обов’язки заступників директора почали працювати Дубінська Ю.С., Коробка К.В., творчо працюють Вороніна В.В., Селіванова А.І., Носова А.С.

За весь період існування навчальний заклад підготував більш ніж 18 тисяч кваліфікованих робітників. Серед випускників ліцею — передовики виробництва, заслужені шахтарі України, кавалери знаків «Шахтарська Слава», керівники підрозділів.

Всіх робітників ліцею об’єднує головна мета — забезпечення прав громадян України на професійне навчання відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та стану здоров’я з метою задоволення потреб економіки країни у кваліфікованих і конкурентоспроможних на ринку праці робітниках.

Сьогодні хотілося б згадати слова Ліни Костенко, яка так висловилася щодо мети і завдань сучасної освіти: «Третє тисячоліття – це вже не час для становлення. Це вже альтернатива – бути чи не бути. Це, насамперед, – нова якість мислення, щоб не минуле формувало сучасного українця, а щоб сучасний українець був здатен формувати майбутнє». Тому перед нашим колективом постає важлива проблема — виховувати громадянина України, гуманіста, толерантну людину, конкурентоспроможного робітника з установкою «людини-переможця» на засадах загальнолюдських і національних цінностей.

Л.Д. Довганич, бібліотекар ДПТНЗ «Першотравенський гірничий ліцей»