Подготовка к реформам в Першотравенске    Українські політики нової формації багато надій покладають на реалізацію адміністративно-територіальної реформи, яка має дати поштовх до зміцнення й розвитку держави. В об`єднанні спроможних територіальних громад вони вбачають чи не єдиний шлях до кращого майбутнього українців. Якщо ще вчора це були лише розмови, то вже сьогодні ми маємо законодавче підґрунтя. Четвертого березня 2015 року набув чинності Закон України «Про добровільне об`єднання територіальних громад». Вже визначені основні етапи і терміни реалізації цього закону, а також нормативно-методичне забезпечення.

Прийняття цього закону подарувало надію на більш сталий розвиток й жителям Першотравенська та громадам, які межують з містом.

12 травня  в БК «Україна» відбулася нарада активу міста, в якій взяли участь депутати міської і обласної ради, керівники підприємств, установ, організацій міста, структурних підрозділів виконкому, представники бізнесу, політичних і громадських організацій, засобів масової інформації. На зазначеній нараді відбулася конструктивна розмова щодо ініціативи міського голови Віктора Рудих про можливе об`єднання територіальних громад.

Радник міського голови Леонід Бобер представив учасникам наради розширену презентацію Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», а також розповів про процедуру  об’єднання, етапи адміністративно-територіальної реформи, повноваження об’єднаної громади.

-Як відомо, 5 лютого Верховна Рада ухвалила Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким регулюються відносини, що виникають у процесі добровільного об’єднання громад сіл, селищ та міст. Закон містить принципи добровільного об’єднання територіальних громад, основні умови та суб’єкти такого об’єднання, описує порядок об’єднання територіальних громад сіл, селищ та районів, а також надання їм державної підтримки.
У відповідності до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Методики формування спроможних територіальних громад, адміністративним центром об’єднаної громади може стати обласний  центр або місто обласного значення, яким і є Першотравенськ.

Зона доступності таких центрів визначена 20-25 км. Тобто найвіддаленіший населений пункт до адміністративного центру повинен знаходитися на відстані не більше 20-25 км. Держава націлює на те, щоб об’єднання громад  пройшло в межах нині існуючих районів.  У разі приєднання громади суміжного району, необхідне додаткове узгодження з Верховною Радою України та прийняття Верховною Радою відповідного рішення.

Добровільне об’єднання територіальних громад повинно відповідати Перспективному плану, проект якого подається на схвалення до обласної ради.  Далі такий  Перспективний план об’єднання затверджується Кабінетом Міністрів України.

В основу ініціативи міського голови покладено принцип добровільності об`єднання територіальних громад на взаємовигідних умовах. В цьому можна було переконатися в процесі обговорення даної ініціативи. На переконання виступаючих, жителі прилеглих територіальних громад вже давно інтегровані в міський соціум й широко використовують більш розвинену соціальну сферу міста. Чимало жителів сусідніх сіл працюють в Першотравенську, їх діти навчаються в школах, відвідують дитячі садочки, дитячо-юнацьку спортивну школу, школу естетичного виховання, Центр дитячої творчості, користуються медичними послугами.

В наслідок реалізації запропонованої міським головою ініціативи, жителі сусідніх територіальних громад, у разі об`єднання з громадою Першотравенська, матимуть однакове з жителями міста право отримувати медичні, освітні послуги, користуватися закладами культури і таке інше. Вирішиться й питання транспортного сполучення з Першотравенськом, яке регулюватиметься в межах створених на добровільній основі, укрупнених територіальних громад.

Є певна зацікавленість в об`єднанні з сусідами й у першотравенської громади. Перш за все, це підвищення інвестиційної привабливості. З об`єднанням територій з`явиться реальна можливість економічного розвитку території шляхом будівництва нових виробництв, таким прикладом можуть послугувати завод з переробки сільгосппродукції та сміттєпереробний завод, які не тільки «подовжать життя» місту, а й створять сотні додаткових робочих місць, як для городян, так і для жителів сільських територій. Для першотравенської громади реалізувати ці проекти сьогодні не є можливим через відсутність меж міста.

В результаті конструктивної розмови в залі не знайшлося жодної людини, яка б не переконалася в доцільності й необхідності реалізації ініціативи, запропонованої міським головою Віктором Івановичем Рудих. Підтвердженням цього стала одностайна підтримка  ініціативи про добровільне об`єднання територіальних громад.

Підводячи підсумки наради, міський голова зазначив, що основним та першочерговим завданням на сьогодні є підготовка проекту перспективного плану формування територій, які пропонується об’єднати.

— Ключовою позицією буде думка громадян, — підкреслив міський голова. — Але ситуацію треба оцінювати реально й приймати відповідні реальні рішення. Сьогодні керівники органів місцевого самоврядування мають бути ініціаторами такого об’єднання, враховуючи особливості своїх громад та додаткові можливості й переваги від даного процесу.

Ця ініціатива знайшла підтримку й у депутатів міської ради, яку вони засвідчили 14 травня на позачерговій сесії міської ради.

Олена Солощенко