известные люди Першотравенска      Закон України «Про добровільне об’єднання громадян», який сьогодні так широко обговорюється в нашій міській і в сусідніх сільських громадах, за словами фахівців, відкриває значні перспективи розвитку територій. У відповідності до закону, Першотравенськ може стати адміністративним центром об’єднаної територіальної громади, в чому вбачається багато користі як для першотравенців, так і для сусідів, жителів прилеглих до нашого міста сіл. До розмови з цього питання ми запросили радника міського голови Леоніда Бобра.

Леоніде Франковичу, що собою уявляє територіально-адміністративна реформа?

— Територіально-адміністративна реформа, старт якій дав Закон України «Про добровільне об’єднання громадян», представляє собою створення спроможних територіальних громад, які можуть існувати за рахунок власних коштів. Перш за все, ця реформа передбачає надання більш комфортного рівня життя сільському населенню. Не секрет, що роками сільське населення живе набагато гірше і має значно гірші умови життя, ніж міське населення. Тому реформа передбачає, що об’єднання навколо адміністративних центрів, якими можуть бути міста обласного значення та районні центри, надасть можливість для більш сталого розвитку жителям як міста, так і громадам, які межують з ним. Це один з головних напрямків, покладених в основу територіально-адміністративної реформи.

— У ході обговорення ініціативи міського голови щодо об’єднання територіальних громад, багато уваги приділялося таким аспектам, як добровільність та спроможність. Розкажіть про це детальніше.

— За багато років вперше прийнято рішення про надання міським, селищним та сільським територіальним громадам права на об’єднання суміжних територіальних громад на основі добровільного волевиявлення громадян. Реалізація норм Закону представляє собою, перш за все, вивчення ініціативи, в даному випадку міського голови, і тільки після обговорення практично з кожним мешканцем територіальної громади, який може висловити свою думку щодо об’єднання з тією чи іншою територіальною громадою, можливо прийняття відповідного рішення спочатку міською, а потім обласною радами. В даному випадку не передбачається будь-якого впливу з боку адміністративних органів, з боку державної влади обласного рівня чи Кабінету Міністрів. Це визначається тільки за волевиявленням тієї чи іншої територіальної громади.

Що стосується спроможності, то територіальна громада повинна існувати за рахунок власних коштів, власних бюджетних надходжень. Територіальна громада має володіти певною кількістю майна, яке б дозволяло їй створити свої відповідні органи управління. Науковцями Академії управління при Президентові України опрацьовано практичний Посібник з питань формування спроможних територіальних громад. Практично це є фаховим коментарем до Закону «По добровільне об’єднання територіальних громад» і добрим помічником міським, селищним та сільським головам. У цьому посібнику прописані мінімальні вимоги для спроможної громади.

Однією із умов створення об’єднаних територіальних громад є зменшення видатків на управлінський апарат. Об’єднання територіальних громад передбачає ліквідацію посад деяких чиновників, адже за Законом на території об’єднаної територіальної громади не може бути кількох органів самоврядування. Наприклад, у разі об’єднання з Першотравенською міською громадою Миколаївської та Васильківської сільських громад сільські ради ліквідуються. Представляти інтереси мешканців приєднаної громади та турбуватися про забезпечення для них достойного рівня життя буде сільський староста. Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» він за посадою є членом виконавчого комітету ради об’єднаної територіальної громади. Староста має право приймати участь у формуванні бюджету для території, яку він представляє, вносити пропозиції про вжиття певних заходів на цій території, спрямованих на покращення всіх сфер життєдіяльності. Це і є спроможна громада. Головне в цьому — рівень життя повинен бути не гірший, ніж був до об’єднання. Саме для підвищення рівня життя і створюються об’єднані територіальні громади.

— Про об’єднання яких територіальних громад йдеться?

— Перш за все, мова йде про об’єднання з Миколаївською, потім Петрівською, Дмитрівською, Васильківською та Лозівською сільськими територіальними громадами.

— Що вже зроблено в цьому напрямку?

— Після прийняття рішення обласної ради про затвердження проекту перспективного плану створення територій громад нами проведено збори активу міста Першотравенська. На них було розглянуто ініціативу міського голови Віктора Івановича Рудих щодо об’єднання Першотравенської міської територіальної громади з суміжними територіальними громадами, про які я вже казав. В ході обговорення було прийнято рішення про погодження такого об’єднання. Ініціатива міського голови на цих зборах знайшла підтримку, і було рекомендовано винести це питання на сесію міської ради для отримання згоди з боку депутатів. 14 травня на сесії депутати надали згоду міському голові на ініціювання об’єднання територіальних громад. Також наші представники були присутні на аналогічних зборах активу Васильківської громади та депутатів сільської ради. Фактично мешканці цього району користуються послугами нашого міста, тому з їх боку ми знайшли одностайну підтримку ініціативи нашого міського голови. Також ми побували в Миколаївській сільській раді на сесії, де були присутні представники районної ради. Депутати в більшості висловили свою думку про те, що є сенс в об’єднанні з Першотравенською територіальною громадою. Нами складено проект спроможної територіальної громади з адміністративним центром містом Першотравенськ, який за рішенням сільської ради прийнятий для вивчення та обговорення. Також винесене рішення зборів активу Петрівської сільської громади про прийняття до обговорення нашої пропозиції про об’єднання територіальних громад. За планом, який затверджено обласною радою, проект спроможної об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром місто Першотравенськ необхідно надати до 20 травня, і ми надали його 15 травня. Найближчим часом ми плануємо зустрітися з представниками Дмитрівської та Лозівської сільських громад.

— На останній сесії Миколаївської сільської ради, де розглядалася ініціатива нашого міського голови щодо добровільного об’єднання територіальних громад, з боку керівництва Петропавлівської районної ради було організовано справжнє протистояння щодо прийняття ініціативи. Ваше ставлення до цього.

— Дійсно, з боку керівництва Петропавлівської районної ради та районної держадміністрації були спроби такого протистояння. Вони, як у давні часи, намагалися диктувати свої умови, кому, як і з ким об’єднуватися. Але ж цього не можна робити, адже це грубе порушення Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Згідно Закону, суб’єктами цих правовідносин можуть бути тільки сільські, селищні і міські голови, сільські, селищні і міські громади та їх ради. Якби на цій сесії виступив представник Петропавлівської селищної ради, то це було б зрозуміло, бо він є суб’єктом цього Закону. Він може виступати ініціатором, на відміну від райради. В даному випадку районна рада грубо втручається у справи селищних рад, чого не повинна робити. Єдине, що може робити райрада, – це надавати допомогу, інформаційну або методичну. Коли я повідомив, що ми маємо практичний посібник з питань формування спроможних громад, то виявилося, що миколаївці не бачили такого посібника взагалі. Вони не знають і про те, що є Методика формування спроможних територіальних громад, затверджена Кабінетом Міністрів ще 8 квітня цього року, яка достатньо повно встановлює порядок реалізації Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Тому, не зовсім зрозуміла поведінка представників районної ради в такому вигляді.

— На Ваш погляд, чи є взаємовигідним об’єднання територіальних громад? Якщо так, то які переваги матимуть селяни і в чому виграють першотравенці?

— Об’єднавшись з територіями суміжних сіл, звичайно, у селян будуть переваги значно більші, ніж у жителів міста Першотравенська. Але ми раді надати руку допомоги своїм сусідам, з якими вже давно поріднилися. Адже ні для кого не секрет, що фактично протягом майже 30 років вони інтегровані в наше місто. Більшість сімей, молоді отримали в нашому місті житло, працюють на підприємствах, на шахтах.

Працівники шахт здебільшого вважають, що живуть не стільки на сільськогосподарській території, скільки промисловій. Це не мої вигадки, це слова самих селян, з якими мені довелося розмовляти. Потому, хіба ж не вигода — чи то їхати васильківцям за 30 км до Петропавлівки для того, щоб отримати, наприклад медичну допомогу, якої там взагалі і немає, чи то звернутися до першотравенських медиків. Що значно ближче. Всі давно вже користуються лікарнею нашого міста. До того ж, адміністративні послуги Пенсійного фонду, земельних ресурсів, управління праці та соціального захисту населення та ін. знаходяться на близьких відстанях. Наприклад, Миколаївка та Петрівка знаходиться від нас на відстані 11 км. Це майже вдвічі менше, аніж до Петропавлівки. Крім того, рівень обслуговування у нас набагато вищий і кращий. Багато дітей навчаються саме в наших школах, відвідують наші дитячі садки, займаються в наших спортивних секціях та відвідують наші заклади культури. Тому після об’єднання отримання цих послуг буде на законній підставі.

Що стосується нашого міста, то в разі створення об’єднаної територіальної громади вирішиться найголовніше питання — встановлення меж Першотравенська. Вже 24 роки Петропавлівська районна рада не надає нам дозволу на погодження проекту меж міста.

І якщо буде сформована об’єднана територіальна громада, межі якої визначаються юрисдикцією тих територіальних громад, які увійшли до її складу, після затвердження обласною радою це питання вирішиться саме собою. Причому це буде вигідно не тільки для першотравенців, але й для тієї території, яка передала ці землі.

Розширена територія дасть можливість розвинути економіку в цій територіальній громаді, а значить, забезпечити більш комфортний рівень життя.

— Підводячи підсумки нашої розмови, хотілося б почути Ваші прогнози на майбутнє у вирішені цього питання й можливі строки реалізації створення об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром – містом Першотравенськом.

— Щодо реалізації Закону про добровільне об’єднання територіальних громад, то я бачу тут два шляхи: або Першотравенська міська територіальна громада не об’єднується і залишається в теперішніх межах, або шляхом об’єднання з сусідніми суміжними територіями створюється об’єднана територіальна громада з адміністративним центром – містом Першотравенськом.

Законом передбачено близько 6,5 місяців на створення об’єднаної територіальної громади. Але в той же час, на жаль, в нашому законодавстві існують певні колізії. Наприклад, в Законі йде мова про те що, якщо до 15 липня цього року будуть подані розрахунки витрат майбутньої об’єднаної територіальної громади, то на наступний рік буде визначена державна допомога, яка передбачається цим Законом. Згідно Закону. ці кошти будуть розподілятися в залежності від приєднаних, звертаю вашу увагу, сільських територій і кількості сільського населення, тобто в даному випадку кількість населення адміністративного центру не має значення. І це знов таки переваги для сільського населення, бо саме вони отримають державну підтримку.

Звичайно, існує ще багато питань, над якими потрібно працювати. Але на сьогодні я можу сказати одне: створення об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром – містом Першотравенськом дасть можливість покращити життя наших сусідів та більш розвинути інфраструктуру нашого міста.

Бесіду вела Олена СОЛОЩЕНКО