Статус багатодітної родинам     Родина… Яке близьке та зрозуміле для усіх нас слово! Ми з дитинства відчуваємо материнську ніжність та тепло, батьківську допомогу та мудре слово. Та є діти, які позбавлені цього щастя. І хто виріс у рідній сім’ї, тому важко уявити, що відчуває маленька дитина, яка залишилася без батьків. Така дитина, позбавлена любові та піклування, опиняється сам на сам перед життєвими труднощами.

Проблема дитячого сирітства залишається вкрай актуальною і болючою темою для нашого суспільства. Однак останніми роками змінилися пріоритети державної політики. Перевага надається вихованню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у родині (усиновлення, опіка, передача на виховання у дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї).

Спільними зусиллями Першотравенський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді разом з службою у справах дітей проводить значну роботу по пропаганді усиновлення та створенню прийомних сімей.

На сьогодні у Першотравенському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді функціонує сім прийомних родин та три дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 38 дітей.

Прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу є однією з форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, чиї батьки померли або в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, потребують родинного тепла і виховання. Держава визначила важливе завдання забезпечити належні умови для виховання в сімейному оточенні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомна сім’я – це сім’я або особа, що не перебуває у шлюбі, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання. Порядок прийому дітей в сім’ю встановлено Положенням про прийомну сім’ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року № 565.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, для забезпечення сімейним вихованням та спільного проживання не менше п’яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (Сімейний кодекс України, стаття 256-2). Функціонування дитячих будинків сімейного типу регулюється Положенням про дитячий будинок сімейного типу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 564 від 26 квітня 2002 р.

Ті, хто взяли дітей у прийомну сім’ю, є прийомними батьками, а влаштовані в сім’ю діти – прийомними дітьми. Ті, хто взяли дітей у дитячий будинок сімейного типу, є батьками-вихователями, а влаштовані в сім’ю діти – діти-вихованці.

За прийомними дітьми та дітьми-вихованцями зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Це передбачає збереження за дитиною раніше призначених аліментів, пенсій та інших державних виплат. Суми коштів, що належать прийомним дітям, переходять у розпорядження прийомних батьків і витрачаються ними на утримання прийомних дітей (відповідно до механізму єдиного фінансового забезпечення «гроші ходять за дитиною»).

Відповідний курс підготовки осіб, які бажають створити прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу здійснює Дніпропетровський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Прийомними батьками та батьками-вихователями не можуть бути особи:

— визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
— позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
— звільнені від повноважень опікуна, піклувальника в разі невиконання покладених на них обов’язків;
— поведінка та інтереси яких суперечать інтересам прийомної дитини, дитини-вихованця;
— які за станом здоров’я не можуть виконувати обов’язки щодо виховання дітей, а саме: інваліди I і II груп, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психічні розлади, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства;

— які проживають на спільній житловій площі з членами сім’ї, що мають розлади здоров’я, які можуть негативно вплинути на здоров’я прийомної дитини. Такими розладами здоров’я вважаються: глибокі органічні ураження нервової системи, хвороба на СНІД (крім сімей, які беруть на виховання дітей, уражених ВІЛ-інфекцією), відкрита форма туберкульозу, психічні розлади, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства.

Не можуть бути прийомними батьками, батьками-вихователями також особи, що не пройшли курс підготовки потенційних кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі.

Діти — це наше майбутнє, і не важливо, чи то твоя рідна дитина, чи просто маленька особистість, яка хоче відчути твою підтримку та часточку любові. Ми повинні пам’ятати, що для щастя цих дітей потрібно так мало — добре слово, привітна посмішка і надія на краще майбутнє.

Якщо Ви дійсно не байдужі до долі дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, та прагнете створити прийомну сім’ю на базі своєї родини, звертайтеся до Першотравенського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (контактний телефон: 7-18-72).

Довідково: документи, які потрібно подати для створення прийомної сім’ї та дитячого будинку сімейного типу:

заява;
загальна анкета про кандидатів;
ксерокопія паспортів;
довідка про несудимість;
довідка про склад сім’ї;
висновок про стан здоров’я;
довідка про результати тесту на ВІЛ;
довідка про середню заробітну плату (за останні 6 місяців);
технічний паспорт на квартиру;
ідентифікаційний код;
копія свідоцтва про шлюб;
письмові згоди всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом у сім’ї.

Першотравенський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді