Баклажан

Баклажан — не найпопулярніший овоч на столах російських покупців. Однак цей овоч корисний і має масу різних важливих речовин для організму. Сьогодні розбираємося в користь і шкоду баклажанів.
Цікаво, що баклажан поряд з помідорами, картоплею і болгарським перцем, відноситься до сімейства рослин пасльонових. Якщо згадати, як ростуть ці плоди, то можна помітити, що вони так само, як помідори звисають з лоз рослини. Потрібно розуміти, що у ботаніків баклажан розглядається як ягода, але в кулінарному плані його визначають як овоч.
Єдиної думки про місце походження баклажанів сьогодні немає. У дикому вигляді баклажан продовжує рости в деяких регіонах Південної Азії, Індії і на Середньому Сході. Овоч вирощувався в Південній і Східній Азії з доісторичних часів, але в Європі його стали масово висаджувати тільки в XIX столітті. Сьогодні більше 80% баклажанів вирощуються в Індії та Китаї. На додаток до класичного фіолетового варіанту вирощуються лавандові, нефритові, помаранчеві, жовті і білі плоди різної форми і розмірів.

Харчова цінність баклажана (на 100 грам)

Білки 1,2 грама
Жири 0,5 грама
Вуглеводи 4,5 грама
Калорійність 22-28 ккал

Корисні властивості баклажанів

Баклажани-відмінне джерело клітковини. Також вони прекрасне джерело вітамінів B1 і B6 і калію. Крім того, баклажан багатий міддю, магнієм і марганцем. Крім цього в 100 грамах сирих баклажанів містяться такі поживні речовини:
* клітковина-близько 3,5 грам;
* Марганець-10-15% від добової норми (СН);
* фолієва кислота-5-7% від СН;
* калій-5-7% від СН;
* Вітамін К — 4-6% від СН;
* Вітамін C-3-5% від СН.

Антиоксидантні властивості

Баклажани мають в своєму складі багато вітамінів, мінералів, а також масу важливих для тіла антиоксидантів. Ці речовини захищають організм від пошкоджень, викликаних шкідливими речовинами, наприклад, вільними радикалами. Це допомагає запобігти багатьом типам хронічних захворювань.
У баклажанах особливо багато антоціанів-певного пігменту з антиоксидантними властивостями, який відповідає за їх яскравий колір. Зокрема, особливо корисний антиоксидант в баклажанах, який ще називають насуніном. Дослідження 2015 року стверджують, що він ефективний для захисту клітин організму від руйнування їх шкідливими вільними радикалами.
Він також допомагає виводити надлишки заліза з організму. Хоч залізо і важлива частина поживних речовин, яка необхідна для транспортування кисню в крові, підтримки імунітету і синтезу колагену, занадто багато заліза вживати не рекомендується.

Знижують ризик серцевих захворювань

Дослідження вчених з Європи показують, що завдяки вмісту в баклажанах антиоксидантів ці плоди допомагають знижувати ризик серцево-судинних захворювань. Інші роботи говорять, що баклажани можуть надавати захисну дію на серце. Хоча і ті й інші дослідження показують позитивні результати, вчені говорять, що необхідне подальше вивчення, щоб повністю зрозуміти вплив баклажанів на здоров’я серця людини.

Допомагають контролювати рівень цукру в крові

На думку дослідників з США, цей ефект досягається завдяки тому, що баклажани багаті клітковиною, яка проходить через травну систему в незмінному вигляді. Також клітковина уповільнює швидкість травлення і всмоктування цукру в організм. Цей більш повільний процес підтримує стабільний рівень цукру в крові і запобігає його скачки і збої.
Інші дослідження вчених з Фінляндії показують, що поліфеноли, або натуральні рослинні сполуки, що містяться в баклажанах, знижують всмоктування цукру і збільшувати секрецію інсуліну, що теж знижує його рівень в крові. Деякі наукові роботи рекомендують цей овоч в дієті для профілактики діабету.

Допомагають при схудненні

Баклажани містять багато клітковини, але при цьому калорій в них зовсім небагато. Це робить їх відмінним доповненням до будь-якої дієти для скидання зайвих кілограмів. Клітковина рухається по травному тракту повільно, а це сприяє довгому почуттю ситості і повноцінному насиченню. Крім того, ці овочі часто використовуються в рецептах в якості низькокалорійної заміни висококалорійних продуктів з високим вмістом клітковини.

Сприяють захистіть від онкологічних захворювань

Поліфеноли в баклажанах можуть сприяти захисту організму від ракових захворювань. Антоціани і хлорогенова кислота захищають клітини від пошкоджень, викликаних вільними радикалами. У довгостроковій перспективі це може допомогти запобігти росту пухлини та поширенню ракових клітин.

Шкода баклажанів

Баклажани та інші пасльонові овочі містять соланін, який може посилювати запалення і посилює такі захворювання, як артрит. Однак немає наукових доказів того, що невелика кількість цієї речовини в баклажанах підсилює симптоми захворювання.
Рідко у деяких людей зустрічається алергія на баклажани. Симптоми алергічної реакції включають висип, набряк обличчя, свербіж, кропив’янку і хрипкий голос. Будь-хто, хто відчуває ці симптоми, повинен отримати термінову медичну допомогу, так як у нього може бути анафілактичний шок або інші небезпечні для життя алергічні реакції.
Насунін міститься в баклажанах, зв’язується з залізом і виводить його з клітин. Цей процес, відомий як хелатування заліза, може бути корисний людям, у яких занадто багато заліза в організмі. Однак людям з низьким рівнем заліза не слід вживати велику кількість продуктів, що містять насунін.
Знизити вживання баклажанів дієтологи рекомендують людям з колітом, холециститом, каменями в нирках і загостреним артритом.
Як вибрати і зберігати баклажани
Класичний фіолетовий баклажан при візуальному огляді повинен мати однорідний колір шкіри з яскравим відтінком, бути блискучим, без темних або світлих плям, пом’ятостей. Якщо вони є, це може вказувати на те, що внутрішня частина плоду пошкоджена і, можливо, трохи підгнила.
Стебло і плодоніжка у верхній частині баклажана не повинні мати плям білого і темного кольору. Вибирайте тверді і важкі для свого розміру плоди. Щоб перевірити стиглість баклажана, обережно натисніть на шкірку пальцем-якщо вм’ятини не залишилося і плід повернув свою форму, то він стиглий.
Баклажани — досить швидкопсувні продукти, які чутливі як до спеки, так і до холоду. Після покупки Зберігайте овочі цілком (не розрізайте) в холодильнику протягом декількох днів. Якщо розрізати баклажан перед зберіганням, він швидко зіпсується. Після приготування Баклажани можна зберігати в холодильнику до трьох днів.
Щоб зробити овочі більш м’якими для вживання і пом’якшити гіркий смак, рекомендується їх солити перед приготуванням. Але сучасні різновиди і сорти баклажанів частіше менш гіркі. Однак якщо є бажання посмажити їх на сковороді, то посолити все-таки варто, так як баклажани вбирають багато масла, а попереднє соління допомагає зменшити його кількість.